Cum pot sti daca exista sau nu vreun risc de sarcina?

Sarcina

Postata de Ana cu un an in urma.

Saptamana trecuta am facut-o pentru prima data cu iubitul meu. S-a documentat si el mult, chiar daca el isi incepuse deja viata sexuala, numai pentru a sta eu linistita, si am folosit prezervativ, chiar il verifica din cand in cand pentru ca totul sa fie bine si sa nu fie spart sau sa existe vreun risc. A iesit exact inainte sa termine, iar prezervativul era in regula. Perioada mea de ovulatie incepuse undeva miercuri, iar asta s-a intamplat duminica seara. Este vreun risc din orice punct de vedere, doar pentru ca eram la ovulatie, sa se intample ceva nedorit, sau atata timp cat folosim prezervativ, faptul ca sunt sau nu la ovulatie este irelevant ?(pun aceasta întrebare pentru ca o persoana draga mi-a explicat ca in timpu ovulatiei ar trebui sa nu fac nimic, niciodata, si e stresant ca nu stiu nimic cu certitudine) Multumesc anticipat!🥰

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/informatii-de-baza-despre-sex_13763