Cum pot ca să aflu daca e bine sau nu?

Sarcina

Postata de Nicoleta cu o saptamana in urma.

La uzi mi să spus că este diferență intra sacul gestational și copil,care este motivul și ce aș putea face.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Diferenta dintre sacul gestational si copil la ecografia (uzi) poate indica o serie de probleme, inclusiv o sarcina neviabila, o sarcina ectopica sau un avort spontan. In mod normal, sacul gestational creste cu aproximativ un milimetru pe zi. Daca cresterea sa este mai lenta decat acest ritm sau daca sacul gestational este mai mare decat se astepta, ar putea fi indicate probleme.

Aminteste-ti ca ecografia este doar un instrument pentru monitorizarea sarcinii si nu poate diagnostica cu certitudine o problema. Asadar, daca medicul a observat o diferenta intre sacul gestational si copil, este posibil sa iti recomande examinari suplimentare.

Este important sa discuti cu medicul tau despre ce anume inseamna aceasta descoperire si ce ar trebui sa faci in continuare. Daca ai o preocupare deosebita, nu ezita sa ceri o a doua opinie.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primul-trimestru-de-sarcina_11108