cum afecteaza medicamentele sarcina ??

Sarcina

Postata de Ckatrina cu 13 ani in urma.

Am ramas insarcinata "neprogramat" ca sa spun asa, am uitat sa iau cateva pastile luna trecuta si acum mi s-a spus ca sunt in 4 saptamani. As vrea sa stiu ce efecte au anticonceptionalele asupra unei sarcini asa mici si faptul ca am avut niste dureri de cap si am luat antinevralgic( o singura pastila), plus ca am baut niste bauturi cu alcool (in cantitati mici, un pahar de bere de doua ori si o jumatate de pahar de vin rosu altadata).As vrea sa stiu ce riscuri exista (gen malformatii sau retard din cauza alcoolului)in caz ca ma hotarasc sa pastrez copilul?

Raspunsuri (1)

Sheila

acum 13 ani

Citeam undeva ca anticonceptionalel luate in primele 3 saptamani de sarcina nu ar afecta bebelusul, antinevralgicul o singura pastina..., in prospect scrie prudenta nu interzis.
Alcoolul a fost in cantitati f mici asta sigur nu afecteaza cu nimic.
Inainte sa iei o hotarare discuta si cu medicul tau, cred ca asa e cel mai bine.
Numai bine si o sarcina usoara fara probleme(daca hotarasti sa o ti)