Contraceptia de urgenta

Sarcina

Postata de IoanaL cu 11 ani in urma.

Buna! As avea si eu o intrebare va rog...am avut contact sexual neprotejat fara ejaculare in vagin si am luat Postinor la circa 58 ore dupa contact...credeti ca as putea fi insarcinata? La cat timp ar trebui sa imi fac un test de sarcina pentru a fi sigura? Multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Administrare anticonceptionalelor de urgenta se face in decurs de 72 de ore, de preferat in primele 24 de ore pentru o protectie mai mare.
Testul de sarcina il puteti efectua la cca 2-3 saptamani post contact sexual.