Colul in saptamana 10 de sarcina

Sarcina

Postata de MembruMobileApp306840 cu 8 ani in urma.

Buna ziua! Sunt insarcinata in 10 saptamani si azi,la o simpla palpare in vagin,am simtit ca acolo unde ar fi trebuit sa fie colul (care inainte de sarcina era destul de ferm),nu se mai simte mai nimic,ca si cum ar fi sters,de fapt se simte ca ceva moale cu o mica deschidere. Mentionez ca era destul de aproape de intrarea in vagin,cam la 2-3 cm in interior acolo unde am palpat. Am citit multe despre insuficienta de col uterin si ma cam sperii. E cazul sa ma ingrijorez sau colul se afla mult mai in spate in timpul sarcinii si de aceea nu l-am simtit? Va rog mult sa imi raspundeti,urmatoarea ecografie o am programata abia peste 3 saptamani. Multumesc anticipat !

Raspunsuri (2)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , colul uterin in sarcina devine moale si se schimba ca forma si textura . Ceea ce descrieti dumneavoastra este un col tipic de sarcina . Nu este indicat sa il palpati . Cea mai precisa masurare a colului se va face ecografic de catre medicul dumneavoastra ginecolog. Daca apar sangerari , durere de orice fel , se schimba secretia vaginala sau aveti usturimi la urinat este indicat sa va anuntati medicul . Acesta trebuie sa se facă disponibil si sa va ofere cu calm si profesionalism un raspuns la orice intrebare aveti.

MembruMobileApp306840

acum 8 ani

multumesc mult pentru raspuns! O zi frumoasa!