col scurt la 17 saptamani de sarcina

Sarcina

Postata de p_mihaela21 cu 10 ani in urma.

Buna,sant in saptama 17 de sarcina iar colul uterin este de 25mm dr mia spus sa asteptam inca 2 saptamani sa vedem ce se intampla cu colu dacavse mai scrteaza sau ramane asa ..vreau sa mentionez ca sant plecata din tara si ca in urma cu 2 ani am facut o conizare stiam de atunci care sant riscurile acestei operati dar ma gandeam ca aceasta problema va aparea pe la sfarsitul sarcini nu asa de repede.li-am propus dr sa imi faca cerclaj dar aici nu se face doar in caz de urgenta sau cand medicul considera este nevoie...am vb si cu dr de la cluj care mia zis ca cerclajul in romania se face la dimensiunea de 25mm..am mers si la un alt dr sa vad o alta parere dar si el mia spus la fel ca dr mea..dar partea intersanta este ca mia masurat si el colul si mia spus ca la el ii arata aparatul de 29mm nu de 25 cat mia spus dr mea..oare poate fi o eroare de aparat ?vreau sa mentionez ca amandoi mia masurat intavaginal ..sincera sa fiu nu vreau sa nasc prematur sau sa fac avort spontan imi doresc acest copil de 4 ani iar acum cand sant insarcinata dupa atata timp sa pierd imi vine...am avut deasemenea si mici contracti si mi sa dat utrogeston 200mg.va rog daca stiti ceva sau ma puteti ajuta sa-mi scrieti

Raspunsuri (2)

Antonela

acum 10 ani

Buna draga,akum o saptamana mi sa facut cerclaj cu dilatatia de 30mm intrun spital e langa
Mìlano.Acum stau la pat cu tratament si sper sa fie bine.Ar trebui sa.ti dea o sansa,ori pierzi
sau vei reusi:alta alternativa nu este,eu am
pierdut 3sarcini pentru ca nu aveau curaju sa.mi faca.iti doresc multa bafta si roaga.te mult la D.zeu.

Olga Nedelcu

acum 4 saptamani

Buna ziua! ati reusit sa faceti cerclajul? Ati dus sarcina pana la final cu bine?