CLEXANE, solutie injectabila

Sarcina Deficit de proteina s

Postata de floriana3 cu 12 ani in urma.

Doresc sa stiu in ce masura afecteaza Claxane-ul administrat de la inceputul sarcinii asupra fatului, deoarece in prospect scrie ca in trim. 2 de sarcina nu trece bariera placentara, dar pentru primul si ultimul trim. nu sunt informatii.
Va rog ajutati-ma cu niste raspunsuri.
Multumesc, Elena

Raspunsuri (3)

google

acum 12 ani

Din prospect: ''''Sarcina si alaptarea: Clexane nu trebuie sa se administreze in timpul sarcinii decat daca medicul considera necesar. Clexane nu trebuie sa se administreze in perioada alaptarii decat daca medicul considera necesar. Din precautie, femeile care utilizeaza Clexane sunt sfatuite sa evite alaptarea.
Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice medicament.''''

floriana3

acum 12 ani

De aceea pun si eu intrebarea.
In eventualitatea unei sarcini, trebuie sa fac injectiile cu anticoagulant inca de la semn pozitiv de sarcina deoarece am descoperit ca am la gena MTHFR, mutatia A1289C homozigota si deficit de proteina S si nu stiu sigur daca heparina administrata de la inceputul sarcinii poate influenta dezvoltarea bebelui. Medicul meu ginecolog spune ca nu, dar as mai dori si alte pareri de la cei in cunostinta de cauza, pentru linistea mea.
Astept raspunsuri. Ms.

Iuli

acum 12 ani

Mai mergeti la un medic pt parere.