cisterna magna

Sarcina

Postata de curcubeu cu 13 ani in urma.

are cineva cunostinta despre cisterna magna?la 21 de saptamani masoara 8 mm..cam ce inseamna asta?de fapt ce efecte are pt copil,,....multumesc

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Am gasit aici niste valori de referinta: http://www.centrus.com.br/DiplomaFMF/SeriesFMF/18-23-weeks/appendix-03/normal_fetal_biometry/appendix-03.htm 8 mm pare prea mult. Din cate inteleg, exista riscul de hidrocefalie, adica apa in creier, o afectiune foarte foarte grava. Este nevoie de alte teste pentru a vedea daca aceasta valoare are sau nu o semnificatie ingrijoratoare.
Gasesti informatii daca tastezi cisterna magna pe google.

Sanatate!

luizan

acum 10 ani

Buna,

Ai aflat detalii despre aceasta cisterna magna? Ce semnificase valoarea de 8 mm? Multumesc frumos

Romina

acum un an

Buna , imi poți spune și mie te rog pana la urma care a fost rezultatul ?mulțumesc