ciprinol in sarcina

Sarcina

Postata de ebeck cu 12 ani in urma.

sunt insarcinata, 15 saptamani, am o infectie urinara cu escherichia coli iar la antibiograma printre alte medicamente a reiesit ca este sensibil la ciprofloxacin. Medicul mi-a recomandat ciprinol 1cp/12 h. Vreau sa stiu in cazul in care urmez acest tratament daca il afectez pe bebelus.Va multumesc!

Raspunsuri (4)

Pena

acum 12 ani

In prospect scrie urmatoarele: ''''SARCINA SI ALAPTARE
Pe parcursul sarcinii nu se recomanda administrarea de Ciprinol decat beneficiile aduse de tratament depasesc riscurile care privesc fatul. Nu se recomanda Ciprinol pe timpul alaptarii sau daca tratamentul cu Ciprinol este indicat de urgenta, se va renunta la alaptare , deorece medicamentul se execreta in laptele matern''''.
Mai poti cere parerea unui medic daca ai temeri, intemeiate de altfel. Sanatate.

Dr. Gheorghe Gica

acum 12 ani

As recomanda totusi daca pe antibiograma este si un antibiotic mai sigur in sarcina. Ciprofloxacina nu e un antibiotic folosit pe parcursul sarcinii. Www.ginecolife.ro

Medic Epuran

acum 12 ani

Ar fi recomandat să folosiţi pentru tratamentul infectiei urinare un alt antibiotic dintre cele la care după efectuarea antibiogramei a reieşit că E.Coli este sensibilă (ţinând cont de precauţiile enumerate corect de utilizatorul Pena)

Marya

acum 7 ani

Nu s-au efectuat studii pe om in cazul Ciprofloxacinei. La soareci s-a observat ca poate da probleme la ligamentele de la picioare. Eu am luat Ciprinol in sarcina in prima luna, 4 pastile, nestiind de sarcina. Multumesc lui Dumnezeu ca am o fetita sanatoasa. Pentru infectiile urinare exista si tratamente naturiste.