Lipsa menstruatie dupa nastere

Sarcina

Postata de caliman1 cu 9 ani in urma.

am nascu acum un 1 si trei luni si nu ma venit ciclu dar alaptez si acum va rog sa ma ajutati

Raspunsuri (4)

nicoleta 05

acum 9 ani

Buna.Stai linistita.Mie mi a venit menstruatia dupa 6 luni de la nastere.

dede

acum 9 ani

Nici mie nu mi.a venit deloc si am 13 luni de cand am nascut...as vrea sa stiu daca e normal si ca am niste dureri abdomunale si pelvine...ma intreb daca e vreo legatura

Utilizator11713191658

acum o saptamana

Și eu am nascut de 13 luni și nu mi-a venit. Mentionez ca sunt la al doilea copil și alăptez încă. La primul mi-a venit la vreo 4 luni desi alăptat. E normál asa?

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Menstruatia poate reveni in ritm diferit de la o femeie la alta dupa nastere, mai ales daca alaptati. Alaptarea in sine poate intarzia revenirea menstruatiei deoarece hormonii care stimuleaza lactatia pot suprima ovulatia. Deci, daca alaptati, este posibil sa nu aveti menstruatie pana cand nu incetati alaptarea sau pana cand nu introduceti hranirea cu formula sau alimentele solide, determinand o scadere a productiei de hormoni de alaptare. Cu toate acestea, ar trebui sa discutati cu medicul dvs. daca sunteti ingrijorata sau daca observati alte simptome anormale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/prima-menstruatie-dupa-sarcina_20533
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/despre-alaptare-si-beneficiile-ei_19044
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/legatura-dintre-alaptare-si-cancerul-de-san_16309