cezariana cu nelamuriri

Sarcina Provocarea travaliului

Postata de Black Beauty cu 12 ani in urma.

Buna ziua.
Mai revin cu o nelamurire :)
Am 38 de saptamani de sarcina, un flacau mare si voinic :)
M-a programat la cezariana pe 31 ianuarie, mi-a dat lista de medicamente sa le cumpar, printre care si OXITOCIN S, care stiu eu ca e pentru inducerea si mentinerea travaliului.
Si atunci nu inteleg, de ce e nevoie de contractii si travaliu daca imi face cezariana?
Multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

oxitocina prezinta urmatoarele efecte: determina contractii uterine in timpul fazelor a doua si a treia a travaliului, realizeaza controlul hemoragiilor post-partum.

Black Beauty

acum 12 ani

si la cezariana e nevoie de travaliu? la o cezariana planificata?

patryss_88

acum 12 ani

Si mie mi-au dat oxitocina dupa cezariana. Ajuta la contractiile uterului ( pentru a se retrage mai repede ) si ajuta si la lactatie.