cevugid in luna a 7 - 8 de sarcina

Sarcina

Postata de cristinapopa cu 10 ani in urma.

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu o problema ce ma framanta :
Sunt insarcinata in 32 de saptamani si doctorul mi-a spus ca 7 seri pe luna sa-mi pun cate un ovul de cervugid pentru " a pregati uerul pentru nastere sa nu fie vreo infectie " asa s-a exprimat d-nul doctor ....acum nu stiu ce sa fac ... cu cine am mai vorbit nu a auzit de asta mai ales ca in prospectul medicamentului este mentionat faptul ca nu se administreaza la femeile insarcinate.
Va multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Vad ca esti ingrijorata de ce ti-a recomandat medicul tau. Mai intai trebuie sa retinem ca fiecare sarcina este diferita si fiecare femeie poate avea nevoie de un tratament diferit. Cervugid este un medicament adesea folosit pentru a trata anumite infectii vaginale si ale colului uterin. Totusi, asa cum ai mentionat si tu, prospectul medicamentului recomanda evitarea folosirii acestuia in timpul sarcinii.

Daca ai orice fel de ingrijorare legata de acest medicament si utilizarea sa in timpul sarcinii, iti recomand sa discuti aceasta problema cu medicul tau. Poate exista o explicatie pentru aceasta recomandare, dar este important sa ai toate informatiile de care ai nevoie pentru a lua o decizie informata.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/ultimele-saptamani-de-sarcina-ce-trebuie-sa-facemi_15466
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/cat-de-periculoase-pot-fi-infectiile-vaginalei_16290