cerclaj

Sarcina

Postata de CORINA1181786 cu 16 ani in urma.

sunt insarcinata in 4 luni si am colul deschis 1cm medicul mi-a recomandat sa fac cerclaj (mentionez ca am mai perdut o sarcina la 6 luni din cauza ca am avut colul deschis)stie cineva daca exista vre-un risc si inafara de efort ce trebuie sa mai evit

Raspunsuri (3)

Ioana695706

acum 16 ani

si eu am avut la prima sarcina colul deschis 2 cm si chiar ma intrebam de ce nu mi s-a facut cerclaj.am avut noroc si eu si copilul.poti sa sangerezi,mai ales dupa contactul sexual,asa ca mai bine iti faci cerclaj

andreea2

acum 9 ani

fetelor daca vi se deschide colul eu va recomand sa ii spuneti medicului despre pesarul de cerclaj. este o metoda foarte simpla, se monteaza usor si nu va incomodeaza deloc....fara anestezie, fara a afecta mamica sau bebelusul.....este o metoda foarte simpla si eficienta de a evita nasterea prematura.
eu l-am comandat de la nr-ul 0769655689

Nalea

acum 8 ani

Corina am vazut postarea ta si as vrea sa te intreb dupa atita vreme cum ai nascut, pentru ca si eu am cerclaj pe col si retraiesc foarte mult pentru copil...deasemena am pierdut si eu o sarcina la 4 luni si a doua la 6 luni am nascut prematur o fetita care a decedat a patra zi tot din cauza ca aveam colul uterin ingust.Acum am gasit un medic bun si el mi-a recomandat acesta solutii ca fiind cea maio buna.Am ajuns pina in luna a 6 insa retraiesc foarte mult.Ai nascut natural sau prin cezariana? Cum a decurs sarcina pe parcurs?