Centura cu magneti pentru discopatie lombara acuta in timpul sarcinii

Sarcina

Postata de madi_veli cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Sunt insarcinata in luna a 8a- saptamana 34 si am dureri de spate ingrozitoare. Stiu ca acestea pot fi normale dar eu mai am si discopatie lombara acuta intre vertebrele 3 si 4 sau nu mai stiu exact cum ar trebui sa ma exprim, dar intrebarea mea este urmatoarea: Pot folosi centura cu magneti pe care o foloseam inainte sa raman insarcinata pentru a-mi ameliora durerile? Mentionez ca folosesc momentan doar centura de sarcina de la Chicco pentru sustinerea burtii si cica ar avea efecte si asupra durerilor de spate, dar dupa ce o dau jos incepe sa ma doara tare de tot. In timpul noptii nu pot dormi pentru ca trebuie sa ma intorc de mai multe ori de pe o parte pe alta, deoarece ma doare si spatele si ma dor si coapsele. mai am doar cateva saptamani pana imi voi vedea buburuza si as vrea sa treaca usor si pe cat posibil confortabil, va rog frumos da-ti-mi un sfat ca sa scap de aceste dureri insuportabile. Multumesc anticipat! cu respect, Madi.

Raspunsuri (1)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

puteti sa purtati acea centura, dar in functie de stadiul discopatiei, efectul acesteia s-ar putea sa fie nul. recomandat ar fi sa mergeti la un consult la medicul care v-a diagnosticat cu aceasta afectiune, pentru prescrierea unor medicamente (care binenteles sa nu afecteze sarcina)

va urez o zi buna