celule stem

Sarcina

Postata de gabri17 cu 12 ani in urma.

se recolteaza celule stem in cazul gemenilor monoplacentari ? de la amandoi bebei sau e de ajuns doar de la unul?
multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Marin

acum 11 ani

Buna ziua ! Este destul de simplu. Eu sunt Dr si m-am lovit de aceasta problema acum ca sotia mea este insarcinata! Mare majoritate a bancilor de celule din Romania in opinia mea sunt putin pregatite si nu pot sa imi ofere increderea necesara pt a semna un contract cu ei ! De ce? pt ca i-am itnrebat ceva simplu : cate cazuri au tratat in 2010,2011,2012 raspuns : " bla bla bla este inca experimental dar pe viitor....bla bla bla " ! Am gasit insa o firma care este super pregatita si care a tratat 206 cazuri si are peste 50.000 de kit-uri recoltate in europa deci............asta spune multe ! Trebuie sa luati in calcul urmatoarele : unde sunt depozitate ,ce se intampla daca este calamitate naturala si depozitul nu mai exista ( bombe,cutremure,foc,etc) , sa va ganditi ce se intampla daca firma da faliment (cine o preia?) si care este structura organizatorica a firmei (sunt multe firme care au in coducere oameni care construiesc case,mall-uri si nu doctori . Pe ala care construieste si face exclusiv bussines il intereseaza profitul ) ! Cam atat !