Ceaiul de menta in timpul sarcinii

Sarcina

Postata de Ramonetta cu 11 ani in urma.

Buna! Sunt insarcinata in 10 saptamani si as vrea sa stiu daca pot consuma ceai de menta pentru ca m-am cam stricat la burtica si nu stiu daca e bine sa beau ceai de menta, nu as vrea sa ii fac rau lui bebe! Va multumesc mult!

Raspunsuri (9)

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Cel mai bine este sa nu consumati ceaiuri din plante. Stiu ca nu sunt recomande in sarcina, mai ales in primul trimestru.

Vorbiti fie cu medicul de familie, fie cu medicul ginecolog.

Va mai ajuta si regimul cu branza telemea si paine prajita, eventual de a doua zi si carne fiarta si morcovi fierti. Si multa apa, eventual fiarta si racita apoi.

Ramonetta

acum 11 ani

Va multumesc foarte mult! Eram in dubii si nu stiam ce sa fac dar mai bine nu beau! O zi frumoasa va doresc!

Andra

acum 11 ani

poti bea fara absolut nici o problema ceai de musetel care regleaza digestia si e foarte bun si pentru constipatie dar si pentru diaree.Ceaiul de menta este contraindicat intrucat poate provoca contractii uterine.Eu pe parcursul sarcinii am baut numai musetel.sarcina usoara.

Andra

acum 11 ani

Am uitat sa precizez nici musetelul nu trebuie folosit chiar in exces intrucat este purgativ dar o cana doua pe zi nu are cum sa-ti afecteze sarcina.Acum cat ai probleme cu burtica poti bea ca sa-ti reglezi tranzitul intestinal/

Ramonetta

acum 11 ani

Hmmm,...nu e o situatie chiar grava. Pot regla totul cu putin regim ca sa fiu si mai linistita! Va multumesc oricum pentru sfaturi! O zi frumoasa!

eliza

acum 10 ani

buna .. eu sunt insarcinata in 27 de luni si ieri am ajuns la spital cu crampe ft ft rele la stomac.. si cu diaree.. si dr mea mi-a recomandat ceai de menta.. orez..paine prajita si branza de vaci..etc... deci nu provoaca nici-o contactie va zic sigur pt ca eu beau de 2 zile... in loc de apa ..ceai de menta...
asa ca.. bafta!

Luminita pater

acum 10 ani

Si eu Beau de 3zile. Ceai de menta dar nu stiu daca e bine pt bebe

Ramona

acum 9 ani

Iar pentru constipatie in timpul sarcinii ce ceaiuri se pot consuma?

Andreea

acum 7 ani

Eu am băut astăzi o cana de ceai și m-au apucat niște contractii destul de dese și mari exact în zona unde sta bebelușul. Mai bine evitam.