ce sunt varicele vulvale?

Sarcina

Postata de clauditza cu 14 ani in urma.

buna ziua ma numesc claudia,am 27 de ani si sunt insarcinata in 29 de saptamani.de vreo luna am inceput sa simt dureri in zona labiilor si o umflatura pe partea dreapta.la control doctorita mi-a spus ca mi-au aparut varice vulvale care sunt foarte voluminoase la o sarcina destul de mica.am facut si un echo doppler si nu sunt trombozate dar mi-i s-a spus ca voi ramane cu ele si dupa nastere si in nici un caz nu voi naste natural pt ca risc sa fac o hemoragie puternica.sunt foarte incomode,dureroase si neplacute la vedere.
spuneti-mi chiar nu exista tratament pt asa ceva ?nici prin operatie dupa nastere?si care au fost cauzele aparitiei lor chiar in aceasta zona intima?astept rasp.d-voastra cu nerabdare.va multumesc

Raspunsuri (1)

robert7291

acum 14 ani

sint varice ca toate varicele, doar ca apar acolo. daca nu dispar la citeva luni dupa nastere, trebuie sa te operezi. mergi la proestetica in bucuresti sau la dr. diaconu, asta e in iasi.