CE SA FIE ?STIE CINEVA SA-MI RASPUNDA ? UN MEDIC ?!

Sarcina

Postata de sorilau cu 12 ani in urma.

Buna , sunt ft ingrijorata si speriata de ce se va intampla !Sunt insarcinata in 23 de saptamani si la ecografia morfologica au fost toate bune doar ca au descoperit ca baietelul meu are rinichiul drept polichistic dimensiunea lui e si mai mare decat a celuilalt iar cel stang e mai mic , probabil inca nu dezvoltat suficient dar inca nu au vazut chisturi pe acesta ! ...ce inseamna asta ? imi spuneau ca s-ar putea dupa nastere sa sufere o operatie, iara daca si celalalt rinichi o sa aiba probleme se complica totul ...ce putem sa facem noi ca parinti ?suntem speriati si nu stim ce inseamna asta ? reusesc sa duc sarcina pana la sfarsit cu bine ? multumesc mult !

Raspunsuri (2)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Va recomand sa asteptati si sa vedeti evolutia. Ecografia nu este imbatabila si uneori aceste chisturi se retrag sau dispar dupa o perioada. Imi dau seama ca este foarte greu si sunteti si foarte speriata. Dar cel mai bine este sa asteptati si sa vedeti clar daca este vorba de ceva grav sau nu. Cred ca cel mai bine este sa va ingrijorati atunci cand va fi ceva concret si veti putea sa alegeti o varianta de interventie pe ceva concret si nu pe scenarii de care se prea poate sa nu aveti nevoie de ele.

sorilau

acum 12 ani

Multumesc mult pt raspuns ....nu e usor sa traiesti cu o incertitudine , dar sper sa fac fata pana la sfarsit si sa am putere pozitiva pe care sa i-o transmit si baietelului meu ...sper sa fie asa cum spuneti d-voastra si sa se rezolve totul cu bine pentru ca suntem intr-adevar ingrijorati pt viata baietelului nostru ce va veni ! NUMAI BINE SI SANATATE !