ce sa fac

Sarcina

Postata de marcela142844 cu 11 ani in urma.

am facut o serie de analize printre care si ceva radiografie barica acum 5 zile si nu stiam ca sunt insarcinata. ce sa fac? mai am un copil dar mai vreau inca unul.
.

Raspunsuri (3)

Corina

acum 11 ani

Cate saptamani de sarcina aveti? Riscul ca acea radiografie sa afecteze embrionul este destul de mare, mai ales datorita faptului ca zona expusa radiatiilor a fost abdomenul si banuiesc ca sarcina este mica, deci in perioada de morfogeneza, dar.....acest risc nu se poate prevedea, depinzand de mai multi factori (doza de radiatie, durata expunerii, varsta fatului etc). Decizia este a dumneavoastra si, daca va doriti sarcina, discutati cu medicul obstertrician care va urmareste. Va poate monitoriza mai atent, pentru a surprinde o eventuala anomalie morfologica majora. Va urez multa sanatate si sper sa fie totul bine pentru copilul dumneavoastra!

marcela142844

acum 10 ani

in jur de 3 sapatamani si a durat aproximativ 15-20 minute

Corina

acum 10 ani

Daca atunci cand ati facut radiografia erau doar 3 saptamani de sarcina, calculate incepand cu prima zi a ultimei menstruatii, teoretic se aplica legea "totul sau nimic", adica: daca s-ar fi produs prin iradiere o modificare in materialul genetic al embrionului , sarcina ar fi plecat singura. Asta nu inseamna ca este exclusa orice problema, daca embrionul a ramas viabil. La sfatul anterior, de a merge de urgenta la un medic obstetrician, adaug si sfatul sa intrebati un radiolog, de preferat pe cel care a executat radiografia si cunoaste aparatul folosit; el ar trebui sa stie cel mai bine la ce cantitate de radiatii ati fost supusa. Multa sanatate!