ce poate fi?

Sarcina

Postata de Rosa20 cu 11 ani in urma.

Buna ziua , as avea si eu o intrebare ,pe data de 13 septembrie trebuia sa imi vina menstruatia azi 30 tot nu a venit, sunt ingrijorata deoarece in 15 , 16 ,17 septembrie am avut niste scurceri maronii , dar puntine cantitativ. Am crezut ca e sarcina , am facut un test dar negativ , am fost si la un control ginecologic si a zis ca am prolactina marita . Am facut si prolactina valoare ei este de 556 adica se regaseste intre cele doua intervale de referinta adica 127 -637. Pot fi insarcinata si sa nu se vada inca la ecograf sau la test ?precizez ca sanii s-au marit putin si nu pot sa mananc numai dulciuri. Va multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Sarcina poate fi vizualizata ecografic incepand cu a 5-a saptamana de sarcina.
Exista si alte cauze ce pot produce tulburari ale menstruatiei: infectiile vaginale, tulburari hormonale, stresul, tulburari metabolice, etc.
Ar fi bine sa mai cereti o opinie medicala ( consult la un alt ginecolog).