Ce inseamna aceste valori?

Sarcina

Postata de Utilizator11712674572 cu 3 saptamani in urma.

Vă rog ce înseamnă AFP- 41.1 UI/mL
HCG- 9790 mUI/mL
Estriol neconjugat- 0.577 ng/mL
Triplul test efectuat la 17 săptămâni și 3 zile

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Rezultatele testului dvs. indica urmatoarele:

AFP (Alfa-fetoproteina) este o proteina produsa de ficatul fatului. Nivelul alfa-fetoproteinei poate creste in cazul anumitor afectiuni, inclusiv defecte de tub neural sau anomalii cromozomiale. Valoarea AFP in cazul tau este de 41.1 UI/mL, care este in limitele normale pentru etapa de sarcina in care te afli (de obicei valoarea normala la 16-18 saptamani este de 25-125 UI/mL).

HCG (Gonadotropina corionica umana) este un hormon produs de placenta dupa implantarea embrionului. Nivelul tau de HCG este de 9790 mUI/mL, care este, din nou, in limitele normale pentru 18 saptamani (intervalul normal este intre 1000-33000 mUI/mL).

Estriolul neconjugat este un alt hormon care creste pe parcursul sarcinii. El este produs atat de fat cat si de placenta. Nivelul tau este de 0.577 ng/mL, care este tot intr-unul din intervalele normale (0.52 – 2.23 ng/mL).

Testul triplu masoara nivelurile acestor trei substante in sangele mamei. El este folosit pentru a evalua riscul de anumite defecte congenitale sau afectiuni genetice la fat.

Totusi, este important sa discutati rezultatele acestea cu medicul, pentru o interpretare corecta in contextul starii dvs. de sanatate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/monitorizarea-prenatala-a-anomaliilor-fetale_1034
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/teste-si-analize-in-sarcina_11096
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/sarcina-pe-saptamani_11078

Utilizator11712674572

acum 3 saptamani

Vă mulțumesc din suflet!