Ce Indica Rezultatul Beta-HCG?

Sarcina

Postata de Eugen Dută cu 3 ani in urma.

Buna ziua!

Ultimul ciclu menstrual: 25 noiembrie
Primul test de sarcina pozitiv: 29 decembrie ( 2 linii)
Ultimul test de sarcina usor pozitiv: 6 ianuarie, in cabinetul medicului (iar a doua linie putin stearsa)
Sangerari la fel ca la ciclu: 31 decembrie- 4 ianuarie ( sangerari maronii la inceput dupa care culoarea a fost rosie)

Am fost la medic pe data de 6 ianuarie (locuiesc in Danemarca si acesta era singurul medic disponibil la acest moment, de asta m am si dus asa tarziu) pentru a vedea cate saptamani am, si s au vazut niste dungi si nu a stiut sa spuna daca este inca sange sau altceva. Dar ea crede ca ar fi vorba despre un avort spontan.

Tin sa precizez ca am un ciclu mentrual neregulat (23, 29, 30 zile), in sangele eliminat am vazut si cateva cheaguri, mici. Trebuie sa ma prezint peste o saptamana, sa vedem daca beta HCG va creste sau daca se va vedea ceva.

Am avut dureri de sani, erau tari si mariti in volum. Iar acum totul a revenit la normal.

Iar durerile de spate persista de pe data de 27 decembrie.

As avea cateva intrebari.
Cate saptamani as avea dupa acest rezultat "67" si cu o sageata in sus, insemnand ca valoarea creste, banuiesc.
Am vazut un tabel pt. aceste analize doar ca nu vad acest numar "67" nicaieri.

Este adevarat ca a fost un avort spontan? Deoarece cheagurile de sange au fost mici, dar sangele a fost abundent.

Embrionul este prea mic/ este o sarcina extrauterina?

Avortul spontan este doar sange si cheaguri mici?
Din cate am inteles alte fete au eliminat cheag de marimea unui ou, asta fiind sarcina. La mine nu a fost de marimea unui ou, ci doar putin.

Multumesc in avans.
Diana, 23 de ani.

Raspunsuri (2)

Utilizator11612268290

acum 3 ani

Buna,Diana! Ce a fost pana la urma? Mi se pare ciudat ca ai avut menstruatie normala si totusi esti insarcinata...Eu am avut dereglari de menstruatie,luna decembrie si luna ianuarie si eu eram speriata sa nu am sarcina extrauterina,dar am facut betahcg la sange care a iesit negativ si fff multe teste de urina ,la fel,negative...Nu stiu ce sa zic in cazul tau! Ai rezolvat problema?

Eugen Dută

acum 2 ani

Buna!
Se pare ca am fost insarcinata si nu prea. Cand urinam ieseau niste cheaguri de sange mai mari, cel mai probabil am pierdut sarcina, oricum a fost una nedorita. Tu esti bine?