Cate saptamani de sarcina am si cand ar trebui sa fac ecografia morfologica?

Sarcina

Postata de lumy_veve cu 12 ani in urma.

am avut ultimul ciclu pe 12 iunie .As dori sa stiu cate saptamani de sarcina am.Multumesc.

Raspunsuri (7)

Iuli

acum 12 ani

Morfofetala se face la 18-20 de saptamani, numarate din ziua ultimei menstruatii. Aveti cam 16 saptamani din calculele mele.

lumy_veve

acum 12 ani

multumesc mult.

Mihaela22120678

acum 12 ani

Trebuie sa mergeti la un ginecolog sa va ia in evidenta si sa va recomande ce trebuie sa faceti. Nu numai morfofetela trebuie facuta, mai sunt si analize, mai e si triplu test care se face la 16 saptamani. Eco morfofetala se face in sapt 21-22! Sanatate!

Mihaela22120678

acum 12 ani

Mai era si dublu test cu masurarea pliului nucal, dar era la 12 saptamani... pentru riscul de sdr. Down, deci atentie! Sanatate!

lumy_veve

acum 12 ani

sunt luata in evidenta ,am facut analize ,am facut dublu test ,dar acum doctorita mea e in concediu si voaiam sa stiu cum se calculeaza pe saptamani si cand trebuie sa fac morfologia.multumesc .

Mihaela22120678

acum 12 ani

21-22 saptamani, va spun sigur. Sanatate!

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Exista mai multe modalitati de calcul:
-Varsta gestationala: se numara saptamanile incepand cu momentul in care a avut loc contactul sexual presupus a fi fecundant.
-Varsta cronologica: se numara saptamanile incepand cu data ultimei menstruatii.
-Varsta biometrica: biometria fetala poate sa dezvaluie varsta ecografica a sarcinii.
Insa, in stabilirea varstei gestationale este mult mai importanta aprecierea ecografica in dinamica.
In cazul dumneavoastra, daca luam in calcul data de 12.06.2011 ca fiind prima zi a ultimei menstruatii, sarcina este in evolutie de 17 saptamani.
Ecografia morfo-fetala se va efectua intre saptamanile 18 si 24 de sarcina, adica in trimestrul 2 de sarcina.