Cat de mare e sansa sa fie insarcinata ?

Sarcina

Postata de Andrei1989 cu 14 ani in urma.

Cu 1-2 zile dupa perioada de ovulatie a prietenei mele, ne-am decis sa ne incepem viata sexuala (stiu .. halal moment ne-am ales si noi). Eu am folosit prezervativ, ea nu a folosit nimik, eu nu am ejaculat si nici macar sa o introduc pe toata nu am putut pentru ca o durea foarte mult, de sangerat, cred ca vreo 1-2 ore si dupa totul okey .. sa oprit (abia 1/2 din ea daca am putut sa o bag), era foarte stramta. Noi am am facut-o in ziua a-22-a a ciclului ei. Are un ciclu mai dereglat, intre 29-33 zile. La 5 zile dupa contact spune ca ii curge un pic de sange, prea putin si prea decolorat (rozaliu) pentru a semnala inceputul unui nou ciclu, mai ales ca ea era prevesitata de 1-2 zile de dureri ca anuntau venirea. Ar trebui sa imi fac griji ? Ea spune sa nu imi fac griji :), dar totusi ? Sunt sigur ca sunt destule schimbari in corpul ei acum, dupa inceperea vietii sexuale. E posibil sa fie insarcinata ? Multumesc, Andrei !

Raspunsuri (3)

Dr. Florian Badea

acum 14 ani

sansa de a fi gravida este mica dar nu exclusa.Daca ciclul intirzie mai mult de zece zila faceti un test de sarcina

Andrei1989

acum 14 ani

I-a venit ieri, dar aparent ii curge mai putin sange decat ii curge deobicei. E normal ? Pana acum avea cicluri mai "bogate" in sange. Plus ca i-a venit dupa cum zice ea cu 2 zile mai devreme. Mentionez ca ultimul ei ciclu a durat 39 de zile. Tare dereglat mai e !

nicoleta

acum 14 ani

Am pierdut saptamana trecuta o sarcina de 17 saptamani (mi s-au rupt membranele), la analiza microbiana a iesit ca as avea streptococcus pneumoniae. E posibil ca acest streptococ sa fi provocat intreruperea de sarcina?
Am un baietel de 5 ani, care saptamana asta a facut otita. E posibil ca acest streptococ sa-l avem toti si sa-i fi provocat baietelelului meu otita?