cat de buna e pastila Postinor 2?

Sarcina

Postata de nuconteaza12345 cu 10 ani in urma.

Sora mea duminica a avut contact sexual neprotejat, dar ejacularea a fost inafara vaginului, mai exact pe labii. La 11-12 ore a luat prima doza (ora 6 p.m), iar la 12 ore a luat-o pe a doua. Nu a avut reactii adverse, decat azi, mai exact sangerari minore. Eu nu am luat niciodata Postinor, nu am cum sa o ajut. Este vreo sansa sa nu-si fi facut efectul?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Sangerarile de care ati pomenit sunt consecinta administrarii de Postinor.
Administrarea anticonceptionalelor de urgenta nu garanteaza absolut cotraceptia; ele pot impiedica aparitia unei sarcini in proportie de 85%.