Care sunt sansele de a fi insarcinata?

Sarcina

Postata de BrionyTallis cu 13 ani in urma.

Buna ziua!
Care sunt sansele de a fi insarcinata dupa un contact sexual neprotejat pe data de 7 sept. 2010, in conditiile in care prima zi a ultimei menstruatii a fost 28 august iar ciclul meu este de 33 de zile?

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Dupa orice contact sexual neprotejat, sansele de a fi insarcinata este mare, oricare ar fi momentul producerii lui deoarece nu se poate sti exact momentul ovulatiei (decat in cazul in care se efectueaza teste de ovulatie) iar inaintea ejacularii lichidul eliminat de catre barbat poate contine spermatozoizi.
7 sept era ziua a 10-a a ciclului. La un ciclu de 28 de zile ne asteptam ca perioada fertila sa aiba loc intre zilele 10-18. La un ciclu de 33 de zile (daca este regulat), perioada fertila ar putea fi situata intre zilele 14-22. Ac***a in vedere ca nu se stie precis cand are loc ovulatia (este posibil ca ovulatia sa aiba loc la fel ca in cazul unui ciclu de 28 de zile si doar ultima faza sa fie prelungita, spre exemplu) si ca spermatozoizii pot trai pana si 5 zile in asteptarea unui ovul, exista posibilitatea unei sarcini, insa o certitudine in acest sens nu poate exista.
In cazul in care pacienta nu doreste copii, este indicat sa foloseasca o metoda contraceptiva, cea mai sigura din mai multe puncte de vedere fiind prezervativul. In cazul esecului acestei metode, se poate recurge de maxim 2 ori pe an la pastila de a doua zi (escapelle).
Metoda calendarului si/sau cea a retrasului nu sunt considerate metode eficiente de protectie.