care sunt riscurile?

Sarcina

Postata de Dana_1018 cu 14 ani in urma.

buna ziua. la mijlocul lunii ianuarie am facut vaccinul cantgrip iar dupa 2 saptamani am aflat ca sunt insarcinata. mentionez ca vaccinul l-am facut in perioada conceptiei(la diferenta de 2-3 zile). va rog sa-mi scrieti care sunt riscurile sarcinii. multumesc!

Raspunsuri (5)

Sheila

acum 14 ani

Pana in prezent datele obtinute de la gravidele vaccinate cu diferite vaccinuri sezoniere inactivate, nu sugereaza malformatii sau toxicitate fetala sau neonatala.
Daca a fost facut in primele zile de la conceptie nu cred ca vor fi probleme, sunt multe femei insarcinate care administeaza medicamente mult mai puternice fara a sti si f rar au aparut probleme.
Poti discuta si cu medicul care urmareste sarcina.
Sarcina usoara si un bebe sanatos

Dana_1018

acum 14 ani

multumesc pentru incurajare

adela

acum 14 ani

Din cate stiu, este interzis acest vaccin in primul trimestru, iar in al doilea si al treilea numai daca gravida este expusa riscului de infectare cu acest virus! Discuta urgent cu medicul tau. Si eu am trecut luna trecuta prin aceeasi situatie, facusem vaccinul si am crezut ulterior ca sunt insarcinata. N-am fos. Succes!

cloryx

acum 14 ani

eu am facut vaccinul AH1N1 in ianuarie inainte cu 3 zile de perioada fertila. Am intrebat mai multi medici si mi-au zis ca e ok daca raman insarcinata atunci. medicul meu mi-a zis insa ca desi nu exista riscuri sa mai astept o luna asa ca pe 8 feb m-am "pus pe treaba". sa ai un bebe sanatos

dana1018

acum 14 ani

am facut un ecograf la 6 sapt si d-na dr mi-a zis ca nu crede sa fie vreo problema din cauza vaccinului.... oricum ramane de vazut. spor la treaba:)