Care este prima zi de menstruatie?

Sarcina

Postata de paula_mih82 cu 13 ani in urma.

Am nevoie de o lamurire! Nu pot sa constat exact prima zi de ciclu. Prima data am o scurgere de sange, ffff mica, apoi nimic pt tot restul zilei. Abia a doua zi incepe sa curga normal. Acum intrebarea mea este: prima zi de ciclu este atunci cand curge normal, sau cand apare prima pata si apoi nimic?

Raspunsuri (8)

Iuli

acum 13 ani

Cea cand curge normal (a doua) dupa parerea mea. Oricum o zi in plus in minus...

m_andra

acum 13 ani

Buna, paula! Prima zi de menstruatie se considera cea in care ai sangerat prima data, indiferent de cantitate. In prima zi curge mai putin, fiindca are loc o sfortare ca sa se rupa acea membrana care e inutila, din moment ce nu esti insarcinata, si de aceea dureaza ceva mai mult pana se porneste sangerarea.

paula_mih82

acum 13 ani

va multumesc fff. mult.

Criss

acum 8 ani

Si eu astazi am avut prima picatura astazi (10.06.2015) si nu stiu ce sa fac!
Am avut o pata mica pe hartia igienica! si ieri (09.06.2015) am avut crampe dureroase! Si am doar 11 ani!
Asta inseamna ca mi-a venit ciclul?
Va rog ajutor!

Luiza Andreea

acum 8 ani

Si mie mi.a venit azi si mi.a curs doar un pic pe chilot. Pe mine nu m-a durut deloc dar dupa ce mi.a venit ma durea un pic burta i rest nmk. Succes !๐Ÿ‘๐Ÿป๐Ÿ‘๐Ÿป๐Ÿ‘๐Ÿป๐Ÿ’‹

Niko

acum 8 ani

Bunฤƒ ieri am avut prima menstruatie nu au fost scurgeri deloc mari dar astฤƒzi nu am avut aproape nimic.E normal? Sa mai aศ™tept ziua de miine pentru a vedea ce ศ™i cum decurge?

Teodora

acum 8 ani

Si mie mi-a venit mestruatia aseara. Era o pata pe lenjerie . Mi-am pus absorbant dar pe timpul noptii nimic. Am 11 ani . La fel ca si criss.

Teodora

acum 8 ani

Si mie mi-a venit mestruatia aseara. Era o pata pe lenjerie . Mi-am pus absorbant dar pe timpul noptii nimic. Am 11 ani . La fel ca si criss.