cancer ovarian seros

Sarcina

Postata de Ylla cu 14 ani in urma.

Buna Olimpia,
Eu stiu ca acest medicament nu-l poti lua in timpul sarcinii pt ca ar afecta bebelusul, si nici in perioada cand il alaptezi. Parerea mea este sa mai astepti cateva luni pana vei intarca bebelusul si apoi poti incepe si tu tratamentul cu Eutirox. Pe curand si multa sanatate

Raspunsuri (4)

IULIANA-ANA

acum 14 ani

Doctorul care v-a recomandat acest medicament stia ca alaptati?
Cel mai bine ar fi sa incercati sa mergeti la alt medic, poate va da un tratament care poate fi administrat pe perioada alaptarii

Ylla

acum 14 ani

In anul 2005 am facut o anesectomie stanga pentru un chistadenom seros.In ianuarie 2009 am facut histerctomie totala ,omentectomie pentru un adenocarcinom seros ovarul drept in stadiul 2a.Am facut 8 sedinte de citostatice dupa care am efectuat un CT de torace ,abdomen si pelvis.Totul a iesit normal doar la nivelul pelvisului , lateral stanga se evidentiaza o "PLAJA" rotunda de circa 26*18 mm iodofila,tisulara si bine delimitata.Mi s-a spus ca trebuie urmarita.As dori sa stiu ce poate reprezenta aceasta "PLAJA",poate fi o alta tumora?

Adrienne

acum 14 ani

Pentru linistea ta,iti recomand sa faci o analiza din sange, a " Markerului tumoral CA 125 ",este necesar in monitorizarea terapeutica. Daca rezulta valori crescute atunci necesita stabilirea unui tratament [probabil recidive locale ].Pentru o mai buna eficienta in aceasta monitorizare ,se recomanda asocierea cu ultrasonografia transabdominala si transvaginala. Multa sanatate !

Ylla

acum 14 ani

Am facut markerul CA 125 si este intre limitele normale