calcularea perioadei fertile

Sarcina

Postata de alina36048169 cu 14 ani in urma.

Am 33 de ani, anul trecut am avut un avort spontan si acum incercam din nou sa facem un bebe. Am un ciclu regulat de 28 zile.
Problema este ca luna aceasta a fost mai ciudat, duminica( a-28-a zi) am avut o mica scurgere rosalie, luni ( a-29-a zi) la fel, abia marti ( a-30-a zi) mi-a venit ciclu normal. E prima oara cand mi se intampla asa ceva; in aceasta situatie cum calculez? prima zi de ciclu a fost duminica sau miercuri?
Multumesc

Raspunsuri (8)

Sheila

acum 14 ani

Uite aici un calendar in care iti poti calcula data ovulatiei in functie de cele 2 date
//sfatulmedicului.ro/teste-medicale/calendar-ovulatie_7

alina

acum 14 ani

Multumesc frumos pentru raspuns, dar deja am calculat si cum ca imi rezulta doua date vroiam un raspuns mai exact daca este posibil.

Dr. Alice Sirb

acum 14 ani

Poti calcula din ziua cand ai sangerat prima data , ca fiind ziua 1 de ciclu. Perioada fertila este 3 zile inainte de ovulatie (ziua 13) si 2-3 zile dupa aceasta. Poti sa-ti faci si graficul temperaturii bazale ca sa vezi cand esti la ovulatie. Succes .

alina

acum 14 ani

Multumesc dr. Alice Sirb.

lia73

acum 14 ani

si yo tot cu temperatura bazala am ramas gravi,,,,din pacate s-a dus la doamne doamne la 18 saptamani :(

alina

acum 14 ani

Am calculat cum a zis dr. Alice Sirb si am "trecut la actiune", acum am o intarziere de ciclu de 5 zile...Doamne ajuta! Mai astept vreo doua zile ca sa fiu sigura si dupa aceea imi fac testul de sarcina.
Ce bucurie!!!!

lia73

acum 14 ani

DOAMNE AJUTA :-*

Alina

acum 8 ani

Buna ziua!!! Eu nu am un ciclu regulat... Cum pot afla cand sunt in perioada fertila? Daca prima zi de ciclu este pe 10 care ar fi data fertila?
Multumesc
Nu s a potrivit nuci o data din testele făcute