Buna

Sarcina

Postata de mihaela832116185 cu 15 ani in urma.

Am si eu o nelamurire..sarcina extrauterina iese sau nu la un test de sarcina?Numai la ecograf poti sa vezi daca esti sau nu insarcinata dk sarcina este extrauterina?Multumesc si care stie sa ma ajute si pe mine.

Raspunsuri (1)

acum 15 ani

Buna,

In mod normal, testul de sarcina se pozitiveaza si in cazul unei sarcini extrauterine, deoarece aceste teste se bazeaza majoritatea pe prezenta in urina mamei a unor substante secretate de catre trofoblast (viitoarea placenta), indiferent de localizarea sarcinii.
Avnd in vedere complicatiile care pot aparea, iti recomand sa te prezinti in cel mai scurt timp la un control ginecologic!
O sarcina de acest gen poate avea o evolutie grava fara interventie medicala!
De cele mai multe ori, sarcinile extrauterine au ca localizare a fixarii oului trompa uterina, care nu se poate extinde foarte mult, rezultand ruperea trompei cu o sangerare masiva (sangerare care se poate exterioriza pe cale vaginala, sau poate fi doar o sangerare in interiorul cavitatii peritoneale, evidente fiind doar semnele clinice: dureri abdominale, stare de lesin tensiune scazuta, puls accelerat, transpiratii reci etc.) ce pune in pericol insasi viata pacientei.

Numai bine!