Buna!

Sarcina

Postata de MIhaela694509 cu 15 ani in urma.

Sunt angajata din data de 20 noiembrie 2008. am ramas insarcinata si dfata probabila a nasterii este 24 februarie 2009. printre timp ,la inceputul sarcinii am avut 2 sapt de concediu medical...apoi am mers in continuare la munca pana la 5 luni si jumatate cand mi s-a deschis colul uterin si am avut nevoie de cerclaj.atunci am mai avut inca 3 saptamani de concediu medical acordat de medicul specialist.(mentionez ca pe primele 2 sapt de co med mi le-a dat medicul de familie). dupa astea 3 saptamani de co med am mai fost la munca 4 zile,dupa care m-am simtit rau si mi s-a mai dat 2 sapt de concediu medical(medicul de familie),dupa astea 2 sapt mi s-a spus ca o sa mi se mai prelungeasca cu o saptamana concediul medical prin policlinica si ca apoi o sa intru in prenatal. intrebarea mea este urmatoarea:Cineva mi-a zis ca nu pot lua banii pe post natal pt ca am avut prea multe zile de co med.(ceea ce eu nu cred).Problema e ca eu am avut o zi fara plata. poate ziua asta fara plata sa imi afecteze si sa nu mai pot lua banii pe prenatal?

Raspunsuri (6)

margareta32121728

acum 15 ani

de ce imi vine ciclu de mai multe ori pe luna???

roxana elena2

acum 15 ani

Buna.Ca sa beneficiezi de indemnizatia de crestere a copilului,trebuie sa ai 12 luni consecutive,lucrate legal,cu ,contract de munca.Nu se admit intreruperi nici macar de o zi.CONCEDIUL N-ARE IMPORTANTA CAT DE LUNG ESTE.TREBUIE SA AI 12 LUNI LUCRATE,A CATE 5 ZILE PE SAPTAMANA,CU NORMA INTREAGA.SANATATE MULTA SI SARCINA USOARA

MIhaela694509

acum 15 ani

Buna membru 120776! Multumesc frumos pentru raspuns."Nu se admit intreruperi nici macar de o zi"...asta in cartea de munca nu? dar eu daca am o zi fara plata este posibil sa imi intrerupa cartea de munca pentru ziua aceea?(MENTIONEZ CA SEFII MEI NU SUNT DELOC DE ACORD CU SARCINA MEA SI INCA DE LA INCEPUT AM AVUT NUMAI PROBLEME CU EI ASA CA NU S_AR SIMTI PREA VINOVATI DACA MIE MI_AR FACE RAU) multumesc!

roxana elena2

acum 15 ani

BUNA.SFATUL MEU ESTE SA MERGI LA DIRECTIA TERITORIALA DE MUNCA DIN ORASUL TAU(ATENTIE:NU ITM) SI SA CERI MAI MULTE INFORMATII.CAT DESPRE SEFII TAI,STAI LINISTITA.PRELUNGESTE-TI CONCEDIILE MEDICALE LA NESFARSIT SI N-AU CE FACE.E CAZ PENAL DACA NU INAINTEAZA DOCUMENTATIA SI N-AU VOIE SA TE DEA AFARA.ITI VB DIN PROPRIE EXPERIENTA.AM STAT IN CONCEDIU MEDICAL DIN LUNA A 5A DE SARCINA PENTRU CA NE-AU TRIMIS IN CONCEDIU DE ODIHNA FARA SA NE SPUNA CA NU MAI AU NEVOIE DE ANGAJATI.SI N-AM GASIT ALTA SOLUTIE.BANII PE CONCEDII NU I-AM LUAT DAR MI-AM REZOLVAT MACAR PROBLEMA PE TERMEN LUNG.BAFTA MULTA SI NU FI STRESATA.DACA IN CARTEA DE MUNCA N-AI NICI O INTRERUPERE TIMP DE 12 LUNI CONSECUTIVE(PRECIZEZ:12 LUNI INAINTE DE A NASTE.ADICA:DACA DPN ESTE 24-02-2009,AR TREBUI CA IN CARTEA TA DE MUNCA,INCEPAND CU DATA DE 24-02-2008 SA NU FIE NICI O INTRERUPERE),ATUNCI TOTUL E IN REGULA.MERGI SI INTERESEAZA-TE LA DTM.BAFTA MULTA.SARCINA USOARA IN CONTINUARE SI NU TE STRESA.BUCURA-TE DE COPILUL TAU.

MIhaela694509

acum 15 ani

iti multumesc foarte frumos pentru raspuns. am sa tin cont de sfatul tau si am sa ma duc la DTM. m-ai ajutat foarte mult. multumesc!

alexandra495

acum 15 ani

sunt insarcinata in 11 saptamani si am descoperit ca sunt purtatoare de virusul hepatitei B. pot sa duc sarcina mai departe? e grav? multumesc