test de sarcina

Sarcina

Postata de MembruMobileApp304792 cu 8 ani in urma.

De cateva zile am greturi ameteli ma dor soldurile,eu am un copil de 11 ani si cand am fost insarcinata cu el tot aceleasi simptome am avut.
mi am facut test de sarcina si a iesit negativ.Am burtica ca si cum as fii gravida,ce credeti ar trebui sa repet testul?

Raspunsuri (1)

Alex Ginecolog

acum 8 ani

Da, este foarte indicat sa repeti testul. Menstruatia cum e? E in grafic? De obicei testul de sarcina trebuie facut dupa 5-6 zile dupa ce menstruatia intarzie sa apara. Altfel poate sa nu fie coerent. Greturile si durerile de solduri pot fi generate si de alte afectiuni gen nisip la rinichi. Nu e o regula. Daca testul de sarcina iasa si a doua oara negativ va recomand sa consultati urgent un medic specialist, sa faceti o ecografie, niste raze pentru a se putea stabili corect diagnosticul. Multa sanatate!