buna ziua

Sarcina

Postata de dianasele cu 12 ani in urma.

eu am o intrebare mai nepotrivita poate:P....cand e cel mai bine sa intretin relati sexuale cu parteneru pt a avea sansa sa raman insarcinata.ne dorim mult un copil.astept cu nerabdare un raspuns...

Raspunsuri (5)

snickeritza

acum 12 ani

in perioada 10-17 zile dupa menstruatie

dianasele

acum 12 ani

sa inteleg ca dupa ce imi trece menstruatia urmatoarele 10,17 zile?multumesc

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Perioada fertila din ciclul ovulator se incadreaza in zilele 10-17 dupa prima zi a menstruatiei, cand are loc ovulatia (o conditie ar fi inaintea perioadei de ovulatie, ultimele 2-3 zile dinaintea ovulatiei fiind cele mai fertile ). Acesta este momentul in care, un ovul matur este eliberat in uter din foliculi. Dupa 12 ore ovulul incepe sa degenereze.entru femeie. Perioada fertila poate fi determinata prin masurarea temperaturii bazala, ce va creste inaintea ovulatiei si metoda mucusului cervical(are un aspect clar, alunecos, consistenta albusului de ou, pana in momentul de secretie maxima cand devine in final opac, lipicios - odata cu cresterea cantitatii de progesteron secretat, dupa ovulatie).

dianasele

acum 12 ani

pana acuma nu ma interesat dar vreau sa va spun ca eu niciodata nu am stiut cand e perioada fertila la o femeie:(zilele de 10-17 se numara de cand a venit menstruatia sau din prima zi de cand mia trecut:(....asta nu inteleg.!!de ex mie imi vine de obicei in fiecare luna la sf.30 sau 31 a luni.

rona

acum 12 ani

Zilele fertile se numara incepand cu prima zi a menstruatiei, adica de cand ti-a venit. Numeri 10 zile si apoi in una din urmatoarele 10 zile, ai o zi fertila. Posibil sa fie mai la inceput, adica in a 11 a sau a 12 a. Difera de la o femeie la alta. Succes.