buna ziua

Sarcina

Postata de elenascumpica71 cu 12 ani in urma.

va rog sa ma ajutati si pe mn cu o nelamurire daca ei anticonceptionale(regividon)este posibil ca sa nu mai poti avea copii?dar dupa ce iau pastile si vreau sa fac un copil mai intai trebuie sa ma protejez fara pastile si dupa 6 luni sa fac copil ca sa nu fie riscul sa ramana cu ceva probleme?multumesc

Raspunsuri (2)

Kinetoterapiebv

acum 12 ani

Da,exista si riscul sa nu mai poti avea copii dupa ce urmezi tratament cu anticonceptionale,dar nu este foarte mare,daca faci si pauze intre perioadele in care iei anticonceptionalele.Aceste pastile sunt de fapt niste hormoni care iti afecteaza intreg organismul,nu doar aparatul reproducator.Iar daca vrei sa ramai gravida,e mai bine sa faci o pauza de 6 luni-1 an pana sa incerci sa ramai gravida.

elenascumpica71

acum 12 ani

va multumesc foarte mult