Buna ziua

Sarcina

Postata de gbrl cu 13 ani in urma.

ma scuzati ca va retin cu problema mea, dar pana ajung la medic as dori sa stiu cat mai multe. Am 43 de ani, am doi copii unul de 24ani si unul de 18.Am ramas vaduva, iar in urma cu un an m-am recasatorit. Sotul meu sustine ca nu poate avea copii, ar fi avut oreion cand era mic, lucru care ne-a determinat sa facem sex neprotajat. Ultima menstruatie am avut-o pe 1 februarie.Am facut nenumarate teste si mi-au iesit pozitive.
Au inceput sa ma doara sanii foarte tare si s-au marit.Daca sunt insarcinata pot sa o duc pana la capat? am o hernie hiatala.
Posibil sa fiu bolnava?sotia lui a decedat, a avut cancer ovarin, se poate transmite?
Va mutumesc!

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Esti gravida!! Nu inteleg ce astepti ca sa mergi la medic!!! Faptul ca sotul a avut oreion nu inseamna ca nu poate avea copii. Nu este obkigatoriu ca oreionul sa dea orhita si nu este obligatoriu ca orhita sa dea sterilitate totala. Singura analiza care poate demonstra sterilitatea este spermograma pe care banuiesc ca nu ati facut-o inante de a face sex neprotejat. Esti gravida, inca o data iti spun. Mergi la medicul tau ginecolog si sfatuieste-te cu el!

Iuli

acum 13 ani

Daca sotia a decedat de cancer de col, cel mai probabil el are HPV si ti-a dat si tie. Dar daca a decedat de cancer ovarian nu cred ca poate sa iti transmita ceva. Oricum intotdauna trebuie facute analize la amandoi inainte de a face sex neprotejat! Iar acum esti gravida, aceasta este prioritatea.

gbrl

acum 13 ani

Va multumesc, merg la sfarsitul saptamanii la medic. sotia lui a avut cancer ovarian, nu i-a prescris medicul nici un tratament pentru el. De fapt spune ca ea ar fia avut chisturi, apoi a aparut cancer.