Buna seara ! Am rămas însărcinata și soțul meu cu puțin timp in urma a luat steroizi și ciprionat ,exista vrun risc pentru bebe??

Sarcina

Postata de Marina cu 6 luni in urma.

Perfect sanatosi

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Steroizii pot avea efecte secundare asupra dezvoltarii si sanatatii bebelusului, in special daca sunt luati in doze mari sau pe o perioada indelungata de timp. De asemenea, ciprionatul poate avea riscuri potentiale pentru fertilitatea si dezvoltarea copilului. Totusi, este important sa discutati toate aceste aspecte cu medicul ginecolog pentru a obtine informatii specifice.

Recomandam sa discutati cu medicul cat mai curand posibil pentru a primi consiliere adecvata si pentru a stabili cel mai bun plan de ingrijire pentru dumneavoastra si pentru bebelusul dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Steroizii-anabolizanti/steroizii-anabolizanti-ce-ar-trebui-sa-stitii_17250