Buna. Infectia cu klepsiella se poate transmite la fat?

Sarcina

Postata de Maria. cu 4 luni in urma.

Care sunt consecintele in cazul in care se transmite? Menționez ca am descoperit infectia in săptămâna 15 de sarcina si de atunci am luat de 3 ori antibiotic dar fara rezultat. Mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Klebsiella este o bacterie care poate cauza infectii la nivelul tractului urinar, al plamanilor si al sangelui. Despre transmiterea infectiei cu Klebsiella la fat nu exista suficiente informatii.

In general, infectiile bacteriene pot fi tratate cu antibiotice specifice, insa poate fi dificil sa combati o infectie cu Klebsiella in cazul in care bacteriile respective sunt rezistente la tratament. Este important sa consulti un medic specialist obstetrician-ginecolog in legatura cu acest caz specific si cu toate aspectele sarcinii tale.

Medicul iti va putea oferi cele mai potrivite sfaturi si tratament in conformitate cu situatia ta medicala specifica. El va putea realiza teste suplimentare si va lua in considerare atat starea ta de sanatate, cat si siguranta si sanatatea fatului.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genetice/cele-mai-intalnite-boli-pe-care-le-poti-mosteni_15521