buna din nou!

Sarcina

Postata de lia19 cu 14 ani in urma.

vreau sa va spun ca am fost la control azii...si puiutul meu are 6 sapt si 5 zile.....inimioara deja ii bate .sunt f emotionata si fericita in acelasi timp!doct a zis ca e totul ok mia dat nospa.acid folic.....si ....injectii daca mie greata tare.faza e ca mie greata tare dar.nas vrea sa le fac ..am mancat lamaie .voi ce mai stiti impotriva gretei??si ceaiul de urzica e bun?am uitat so intreb cam cate cani sa beau pe zii mai exact/ va pup ms.....

Raspunsuri (2)

alis

acum 14 ani

pt ce ti-a dat injectii?

omnia

acum 14 ani

Buna,

Senzatia de greata in sarcina apare ca rezultat al modificarilor hormonale, in special dimineata, pe stomacul gol;
Recomandari:
- consumarea la micul dejun de cereale, paine prajita sau sanvisuri bogate in proteine (cu branza sau carne sp***a) - inainte de a te ridica din pat (adica roaga-ti sotul sa te trateze ca o printesa si sa-ti aduca masa la pat :))
- consumarea de mese mici si dese si evitarea meselor bogate;
- consumarea de multe lichide;
- administarea de vitamina B;
- consumarea de sucuri naturale de mere si grapefruit;
- ceai de ghimbir - de regula este recomandat pentru raul de miscare, dar este eficient si impotriva greturilor si varsaturilor in sarcina;
Se pot folosi si medicamente, care sunt eficiente in timpul sarcinii:
- Succinat de doxilamina;
- Dimenhidrinat;
- Trimetobenzamid;
- Hidroxizin;
- Prometazin;
- Proclorperazin;
- Metoclopramid;
- Difenilhidramina.

Iti recomand sa citesti:
//sfatulmedicului.ro/Cum-sa-te-ingrijesti-in-sarcina/greata-si-varsaturile-in-sarcina_3933
//sfatulmedicului.ro/Cum-sa-te-ingrijesti-in-sarcina/sarcina-confruntarea-cu-disconfortul-produs-de-sarcina_1120#Senzatia_de_greata_si_voma

Numai bine si sarcina usoara!