Buna dimineața sunt foarte speriată ?

Sarcina

Postata de ♥️ cu 2 saptamani in urma.

10.07.2024 la ora 04:00 am făcut un test de sarcină și a ieșit pozitiv dar de 4 zile sangerez dar nu sangerez rău doar când merg la baie și ma șterg culoarea este roșu dacă testul este pozitiv o linie pală și una clara dacă testul este pozitiv pot sa fiu însărcinată dar sângerarea de ce este eu asta nu înțeleg ma ține de 4 zile în 2020 în februarie am avut un avort spontan dar atunci am avut dureri mari de nu puteam nici în picioare sa stau dar acum nu ma doare nimic decât burta foarte puțin și spatele ce poate fi dacă testul este pozitiv sunt însărcinată și poate sa vina sângerarea peste sarcina ca sunt foarte speriată?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Chiar daca o linie este mai palida, testul dvs de sarcina indica faptul ca sunteti insarcinata.

Un test de sarcina masoara nivelul hormonului HCG in urina, un hormon produs in timpul sarcinii.

Sangerea usoara poate fi un semn al implantarii embrionare in uter sau poate fi o menstruatie atipica.

De asemenea, poate fi un simptom al unui sangerari implantare, al unei sarcini ectopice sau al unei amenintari de pierdere a sarcinii.

Este bine sa mergi la un ginecolog pentru a clarifica situatia dar, si pentru controale suplimentare.

Daca ati mai avut un avort spontan, este si mai important sa fiti atenta la posibilele semne de complicatii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/totul-despre-testele-de-sarcina_1326
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-asociate-sarcinii/sangerarea-in-timpul-sarcinii_9608
sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/primul-ajutor-in-sangerarile-din-timpul-sarcinii_13913