Buna dimineața as dori un sfat?

Sarcina

Postata de ♥️ cu o saptamana in urma.

pe data de 10.09.2024 am făcut un test de sarcina si a ieșit pozitiv o linie puțin vizibila dar se vede și a doua clara azi dimineața pe data de 15.09.2024 am făcut alt test de sarcina si a ieșit negativ țin sa menționez ca ultima menstruație am avut-o pe data 19.07.2024 care ma ținut 7 zile de pe data de 8.09.2024 am avut 5 zile sangerari ușoare și testul a ieșit negativ un test pozitiv si unul negativ ce poate însemna este sarcina sau nu dar am stări de sarcina sânii ma dor vomit de 2 ori pe zi orice mănânc vomit ma doare spatele burta ce credeti ca poate fi este sarcina???

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Testele de sarcina pot da rezultate false, atat pozitive cat si negative. Aceste teste masoara nivelul de hormon hCG din urina, hormon care este prezent in organism doar in cazul unei sarcini. Daca liniile sunt slabe sau daca rezultatele se schimba, poate fi vorba despre o sarcina chimica (momentul in care un ovul a fost fertilizat, dar nu a reusit sa se implanteze in uter) sau despre alte cauze, cum ar fi o problema cu testul insusi.

Simptomele pe care le descrieti pot fi asociate cu sarcina, dar pot fi si simptome ale altor conditii medicale. De exemplu, crampele si sangerarile pot indica o menstruatie anormala sau o problema ginecologica, in timp ce durerea de sani, greata si voma pot fi simptome ale diferitelor afectiuni, inclusiv probleme digestive.

Pentru a fi sigura, cel mai bine ar fi sa mergeti la un medic ginecolog care poate face teste suplimentare, cum ar fi o ecografie sau un test de sange pentru a masura nivelul de hormoni.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/cauzele-rezultatelor-eronate-ale-testului-de-sarcina_17093