Buna dimineața am o întrebare?

Sarcina

Postata de ♥️ cu 2 saptamani in urma.

Pe data de 19.07.2024 am avut ultima menstruație și mia întârziat 19 zile de 2 zile am niște picaturi de sânge nu curge abundent doar când merg la wc și ma șterg azi dimineață la ora 04:00 am efectuat un test de sarcină și a ieșit pozitiv dar prima linie de abia se vede și cealaltă se vede bine am folosit test de sarcina CLEARBLU sunt însărcinată sa ma bucur sau nu sa mai repet după câteva zile un alt test de sarcina menționez ca am simptomele de sarcina vomit de 2 ori pe zi am dureri de cap burta spate și toate simptomele sarcini credeți ca este sarcină? Sunt fericita dar nu știu ce sa cred

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Un test de sarcina pozitiv indiferent de cat de palida este a doua linie ar putea semnala o sarcina.

A doua linie ar putea fi mai palida in cazul in care nivelul de hCG (hormonul de sarcina) este inca destul de scazut, ceea ce se poate intampla in stadiile foarte timpurii ale sarcinii.

Va recomandam efectuarea unui alt test de sarcina in cateva zile pentru a confirma rezultatul, de preferinta dimineata cand nivelul de hCG este cel mai concentrat.

Daca inca nu sunteti sigura, ar fi indicat sa mergeti la un doctor pentru teste suplimentare si pentru a obtine o confirmare definitiva. Simptomele pe care le descretii pot fi de asemenea indicatoare ale unei sarcini, dar doar un test medical poate confirma acest lucru.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/totul-despre-testele-de-sarcina_1326
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/beta-hcg-beta-gonadotropina-corionica-umana_6744

♥️

acum 2 saptamani

Bine va mulțumesc din suflet o sa iau vineri unul din farmacie și o sa il fac sâmbătă dimineață va mulțumesc din suflet

♥️

acum 2 saptamani

Și sângerez și acum ce credeti ca poate fi? Sunt foarte speriată nu ma doare burta nu nimic doar ca sângerez