Bună ziua,sunt nouă aici și am nevoie vă rog de sfatul dumneavoastră ?

Sarcina

Postata de Ana cu 2 luni in urma.

Am făcut câteva teste de sarcină și arată toate pozitiv ..am mers la ecografie săptămâna trecută ,mi s-a făcut ecografie transvaginal unde s-a confirmat sarcina 2 săptămâni dimensiunea 0,29cm …
E posibil atât de devreme să fi arătat cu exactitate ?sau rezultatul nu poate fi sigur 100%?
Am mers azi la ginecolog medicul mi-a spus ca prea devreme am făcut ecografie defapt ..la 3 săptămâni copilul nu supraviețuiește de la așa ceva sau poate să nu se dezvolte..Mă îngrijorez ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Fiecare sarcina este unica si se poate dezvolta un pic diferit. In general, o ecografie transvaginala poate detecta o sarcina la aproximativ 5 saptamani.

Daca ati efectuat testele de sarcina corect si acestea au fost pozitive, atunci cel mai probabil sunteti insarcinata. Cu toate acestea, rezultatul unei ecografii transvaginale la doar 2 saptamani poate sa nu fie 100% sigur.

Medicul dumneavoastra are dreptate, este devreme pentru a face o astfel de ecografie, intrucat bebelusul este inca la inceput de dezvoltare. Nu trebuie sa va ingrijorati ca ecografia poate afecta supravietuirea sau dezvoltarea bebelusului dumneavoastra. Ecografia este o metoda de monitorizare sigura a sarcinii.

Totusi, este recomandat sa mai faceti un test de sarcina peste cateva zile sau sa efectuati un test de sange pentru HCG pentru a confirma sarcina.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/cauzele-rezultatelor-eronate-ale-testului-de-sarcina_17093
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/cand-si-cum-se-poate-efectua-un-test-de-sarcinai_19272
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/totul-despre-testele-de-sarcina_1326
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/teste-si-analize-in-sarcina_11096