Bună seara sunt însărcinată în 2luni și 3sapatamâni este normal să vomit de la unele mâncăruri ?

Sarcina

Postata de Utilizator11723811297 cu 2 saptamani in urma.

Mă numesc Tănase Andreea și am 21de ani

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Este absolut normal sa vomiti de la anumite alimente in timpul sarcinii. Acest lucru este cauzat de schimbarile hormonale care au loc in corpul dvs. si pot provoca sensibilitati sau aversiunea fata de anumite tipuri de mancare.

Daca varsaturile sunt severe si impiedica consumul normal de alimente si lichide, este important sa discutati cu medicul dvs. El sau ea poate avea solutii pentru a va ajuta la diminuarea simptomelor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Cum-sa-te-ingrijesti-in-sarcina/greata-si-varsaturile-in-sarcina_3933
sfatulmedicului.ro/Cum-sa-te-ingrijesti-in-sarcina/tratamentul-greturilor-matinale_1066
sfatulmedicului.ro/Cum-sa-te-ingrijesti-in-sarcina/metode-de-evitare-a-starilor-de-voma-din-timpul-sarcinii_1018