Bună seara. Am eliminări galbene din sâni ce poate însemna??

Sarcina

Postata de Utilizator11700680711 cu 5 luni in urma.

Sănătoasă.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Exista mai multe posibile cauze ale scurgerii galbene din sani, si, de obicei, sunt considerate normale sau inofensive. Acestea includ:

1. Eliminarile de lapte matern: Daca sunteti insarcinata sau ati nascut recent, eliminarile de lapte matern pot fi normale. Ele pot avea o nuanta galbena-deshisa si sunt de obicei in cantitati mici.

2. Lactostaza: Aceasta poate aparea atunci cand caile lactifere sa se blocheze si sa provoace dureri si eliminari de culoare galben-aurie.

3. Inflamatie a sanului: Infectiile sau procesele inflamatorii la nivelul sanului pot provoca eliminari galbene.

4. Fibroadenom mamar: Uneori, un fibroadenom mamar, care este o tumora benigna, poate prezenta scurgere galbena.

Cu toate acestea, este important sa mentionati aceasta situatie medicului pentru a exclude orice afectiune subiacenta. Un examen clinic si, eventual, investigatii suplimentare, cum ar fi o mamografie sau o ecografie, pot fi necesare pentru a determina cauza exacta.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/scurgerile-mamelonare-semnifica-rar-o-boala-grava_1177