bebe in plan

Sarcina

Postata de Papusica32 cu 15 ani in urma.

Ma gandesc si eu tot mai serios ca anul acesta sa raman insarcinata ...insa ...mi-e tare frica ...mai ales cand vad la TV fel de fel de cazuri ....de copii bolnavi ...imi e cam frica, si inainte de alua aceasta decizie as vrea sa stiu ce teste si analize ar trebui sa fac ca sa pot fi sigura, sau cel putin un pic mai sigura ca e ok sa fac un copil. Va multumesc.

Raspunsuri (2)

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Daca te gandesti sa faci un bebe nu-ti mai pune atatea intrebari si nu-ti mai fa atatea probleme. Asta ar insemna sa nu mai iesim din casa , sa nu ne cada ceva in cap......
Gandeste-te bine inainte sa faci bebelusul, pentru ca este un sufletel de care vei fi legata pe viata.
Si eu mi-am pus fel si fel de intrebari, m-am gandit al fel si fel de tampenii, dar bebelusul a aparut (sunt insarcinata in 18 sapatamani)si totul s-a schimbat. Nu-ti pot spune ce sentimente placute sunt cand simti bebelusul facand tumbe in burtica ta, sau cand il vezi la ecograf cat a mai crescut.
In ceea ce priveste analizele, daca ai un medic ginecolog el iti poate recomanda toate analizele care se fac; mie el mi-a spus ce am de facut. Sunt analize de sange ( toxoplasma, herpes, listeria, clamide, CMV, anti herpes, anti-virus rubeolos, etc) plus cele ginecologice.
Ideal ar fi ca si partenerul sa faca niste analize de sange.
Numai bine!

vlad26

acum 15 ani

Este normal sa iti faci griji pentru copilul pe care il vei avea. Iti vei face si mai mule griji atunci cand il vei avea de fapt. Responsabilitatile sunt mari si un copil schimba total viata pe care o ai acum. Cu toate acestea, cea mai mare satisfactie este sa-ti vezi copilul crescand. Mergi la medicul de familie, iti va recomanda un medic ginecolog (daca nu ai unul deja) si impreuna vor decide care sunt analizele necesare, premergatoare sarcinii.