azitrox in sarcina

Sarcina

Postata de aress cu 13 ani in urma.

sunt insarcinata in 32 de saptamani iar in urma unei analize, anti mycoplasma igm care a iesit 14.648,doctorul mi a recomandat azitrox.pot lua aceste antibiotice?

Raspunsuri (2)

m_andra

acum 13 ani

Sarcina şi alăptarea

Studiile efectuate la animale au demonstrat că azitromicina nu are efecte nocive asupra fătului.

Nu sunt disponibile suficiente date cu privire la administrarea azitromicinei în timpul sarcinii, pentru a permite evaluare pertinentă a reacţiilor adverse la om. În timpul sarcinii azitromicina poate fi administrată numai dacă beneficiul terapeutic matern depăşeşte riscul potenţial fetal.

De asemenea, nu sunt disponibile date cu privire la excreţia medicamentului în laptele matern.

Deoarece multe medicamente se excretă în laptele matern, se recomandă prudenţă în cazul administrării azitromicinei în timpul alăptării.

Am mai citit pe cineva, cometand pe subiect, spunand ca poti lua linistita. azitromicina si eritromicina sunt macrolide, antibiotice de electie in sarcina alaturi de peniciline. diferenta intre eritromicina si azitromicina este ca primul este mai slab, azitromicina mai puternica, de generatie mai noua si cu spectru mai specific (in plus fata de eritromicina este activa si pe cativa bacili gramnegativi).
DAR antibioticul se ia mai ales in sarcina numai cu indicatia medicului.

In speranta ca ti-am putut fi cat de cat de folos, toate cele bune si nastere usoara.

aleczxa

acum 13 ani

eu iti sugerez sa mergi la un dct parazitolog..dak ai putea la fundeni ar fi grozav si el iti va da alte pastile kre nu fac rau copilului