augmentin 1g in timpul sarcinii???

Sarcina

Postata de loriy cu 12 ani in urma.

As avea nevoie de un raspuns daca se poate in privinta Augmentin 1g.Sunt insarcinta in 31 de saptamani iar in urma unei uroculturi mi-a iesit antibiograma Amoxacilina-Sensibil(infectie urinara cu E.Coli),iar d-na doctora ginecologa mi-a prescrisAugmentin 1g(1 la 12ore) insa imi este frica sa-l iau.Imi puteti spune daca este recomandat in acest caz si daca are vreun efect asupra fatului????Multumesc anticipat pt.raspuns!

Raspunsuri (3)

Dara

acum 12 ani

Vezi prospectul. Scrie ca nu este indicat in primul trimestru de sarcina.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Augmentin reprezintă un preparat încadrat in clasa B in grup de risc pentru sarcina : studiile de reproducere la animale (soareci si sobolani) carora li s-a administrat Augmentin nu au evidentiat efecte teratogene, exista o experienta limitata in ceea ce priveste utilizarea de Augmentin in timpul sarcinii. Ca si in cazul tuturor medicamentelor, terapia cu Augmentin in timpul sarcinii trebuie evitata, in special in primul trimestru de sarcina.

simona

acum 11 ani

buna vreau sa va intreb sant gravida si am 13 saptamani si ma dus de urgenta la spital mia facut analize si mia dat medicul augumentin de 1g este bine sa il iau nu imi face rau va rog datimi un raspuns