Asteptam pe bebel?

Sarcina

Postata de alyna24 cu 10 ani in urma.

Buna, am si eu nevoie de un sfat! Acum 2 ani m-am dus la alt medic ginecolog si mi s-a spus ca am ovarele polichistice. Aveam un ciclu neregulat, imi venea la 2-3 luni. Am renuntat la pastilele microginon in septembrie 2013. In data de 30 octombrie am avut menstruatia, dupa care lipsa. Am fost la control, mi-a facut eco, mi-a spus ca nu sunt gravida, pe 19 decembrie, deoarece aveam dureri de ovare si sani foarte intariti, peste masura, mi-a spus ca nu sunt gravida, si mi-a dat duphaston. Am terminat de luat pastilele de 10 zile si tot nu mi-a venit! Am facut 2 teste si mi-au iesit pozitive! Nici prin cap nu imi trecea ca eu si sotul avem un ingerash. Acum insa abia pe 10 ma pot duce la un control! Sa fie rezultatul pozitiv de la pastile? pot face rau la bebe? am pofte, si pap numai muraturi si portocale :X . De ce am durerile asa mari de ovare? exista riscul sa am extra uterina? o sa am un bebe sanatos daca am renuntat la pastile din septembrie?

Raspunsuri (1)

GeorgianaR

acum 10 ani

Daca testul e pozitiv,atunci esti gravida.Un test se pozitiveaza doar in prezenta hormonului de sarcina,nu poate fi pozitiv influentat de nici o pastila.Duphastonul nu afecteaza sarcina,din contra,se recomanda in iminenta de avort,e normal sa ai dureri suportabile de burta si in dreptul ovarelor,daca sunt prea puternice,mergi mai curand la medic.Pana atunci,poti lua No-spa,dar spune la farmacie ca este posibil sa fii insarcinata,vor stii ce concentratie sa-ti dea.Pastilele pe care le-ai luat nu influenteaza sanatatea copilului,medicul iti poate recomanda un complex de vitamine prenatale daca va considera asta.