interpretare analize

Sarcina

Postata de mirelamirela123 cu 8 ani in urma.

as dori sa stiu daca sa ma ingrijorez datorita acestor rezultate ,nu stiu sa le interpretez
hemoglobina glicolizata=4.5
virus herpetic 1 si 2=1.775
anticorpi igm
Anticorpi citomegalovirus >500
igg

Anticorpi rubeolla igg>500

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , hemoglobina glicozilata este in limite normale iar in rest daca unitatea de masura este UI/mL atunci interpretarea este urmatoarea:
- infectie activa herpetica
- CMV pozitiv – indica expunere in antecedente la virusul citomegalic; se recomanda efectuarea anticorpilor IgM din acelasi ser; obtinerea unui rezultat negativ exclude infectia primara
- Rubeola : rezultat pozitiv – indică infecţie în antecedente/vaccinare/infecţie recentă. Se recomandă efectuarea anti-rubeola IgM din acelaşi ser; obţinerea unui rezultat negativ confirmă infecţia în antecedente şi prezenţa statusului imun